منو سایت

Go/Golang چیست؟ [Beginner’s Guide]

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Go/Golang چیست؟ [Beginner's Guide]

Go که گاهی به آن Golang می گویند، یک زبان برنامه نویسی تایپ شده و کامپایل شده است که در سال 2007 در گوگل طراحی شده است.

ساختن سیستم های ساده، قابل اعتماد و کارآمد را آسان می کند و از C الگوبرداری شده است. ممکن است قبلاً طلسم آن را دیده باشید: Go gopher.

بر اساس گزارش Hired’s State of Engineers Software 2022، برنامه نویسی Go برای دو سال متوالی شماره 1 مهارت مهندسی نرم افزار است.

در این پست، Go is چیست، Go vs. Golang، کمی در مورد نحوه عملکرد زبان کامپیوتر Go، کاربرد آن، مزایای کدنویسی با Go و مکان یادگیری مهارت های زبان Go را بررسی خواهیم کرد.

برو گوفر

افشا: من یکی از وابستگان مفتخر به برخی از منابع ذکر شده در این مقاله هستم. اگر محصولی را از طریق پیوندهای من در این صفحه خریداری کنید، ممکن است کمیسیون کمی برای معرفی شما دریافت کنم. با تشکر!

زبان Go چیست؟

زبان Golang/Go چیست؟ Go یک زبان برنامه نویسی تایپ شده و کامپایل شده است که شبیه یک زبان تایپ شده پویا و تفسیر شده است.

لوگوی برو

سریع هم هست بر اساس وب سایت Go، “ساخت یک فایل اجرایی بزرگ بر روی یک کامپیوتر باید حداکثر چند ثانیه طول بکشد.”

به دلیل ماهیت “همزمان” آن، می تواند چندین کار را به طور همزمان و مستقل از یکدیگر انجام دهد. Go از آنچه که آن را منحصر به فرد می کند پشتیبانی غنی دارد.

برو یا گولنگ؟

اگر نام زبان برنامه نویسی Go را شنیده اید، ممکن است نام آن را Golang نیز شنیده باشید. کدام درست است: برو در مقابل گلانگ؟

نام صحیح/رسمی Go “Go” است. دلیل اینکه شما “Golang” را می بینید به دلیل نام دامنه قبلی آن، golang.org است – مخفف “Go language”.

مردم هنوز آن را هم گو و هم گولنگ می نامند. به‌خصوص در توییتر می‌تواند مفید باشد، برای مثال، جایی که تگ #go خیلی عمومی است، بنابراین مردم از #golang استفاده می‌کنند.

هم اکنون کدنویسی را شروع کنید

از انتظار دست بردارید و شروع به یادگیری کنید! 10 نکته من برای یادگیری کدنویسی را دریافت کنید.

چرا Go ایجاد شد: یک تاریخچه مختصر

Go توسط رابرت گریزمر، راب پایک و کن تامپسون در سال 2007 در گوگل طراحی شد. برای بهبود بهره وری برنامه نویسی و کاهش پیچیدگی فرآیند توسعه ایجاد شد.

آنها می‌خواستند مشکلات و انتقادات سایر زبان‌های مورد استفاده در گوگل برای ساخت سرورها و سیستم‌های توزیع‌شده را برطرف کنند، اما همه چیزهای خوب را در مورد آنها حفظ کنند. اساساً برای بهبود ++C (که هر سه سازنده Go از آن متنفر بودند) ایجاد شد.

Go به طور عمومی در نوامبر 2009 اعلام شد و نسخه 1.0 در مارس 2012 منتشر شد. اکنون در نسخه 1.19 است.

Golang برای چه استفاده می شود؟

بنابراین زبان برنامه نویسی Go امروز برای چه چیزی استفاده می شود؟ برخی از کاربردهای اصلی آن عبارتند از:

  • ☁️ ساخت سرویس های ابری و شبکه (اکوسیستم قوی از ابزارها و API ها برای کمک به این امر وجود دارد)
  • 👨‍💻 ساخت رابط های خط فرمان
  • 💻 توسعه وب
  • 📈 DevOps و قابلیت اطمینان سایت

همچنین می‌توانید نحوه استفاده شرکت‌های واقعی از Go را در اینجا ببینید. برای مثال، مایکروسافت از Go برای تامین انرژی بخش‌هایی از زیرساخت ابری خود استفاده می‌کند. اوبر از Go برای تقویت داشبوردهای تجزیه و تحلیل داده های بلادرنگ خود استفاده می کند.

چرا Go را یاد بگیریم؟

به این فکر می کنید که بعداً چه زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید؟ در اینجا چند دلیل قانع کننده برای یادگیری زبان Go آورده شده است:

  • 🧠 یادگیری آسان: خواندن اسناد آسان است و نحوی قابل درک دارد
  • 💨 سریع است: از آنجایی که Go یک زبان کامپایل شده است، قبل از اجرا مستقیماً به کد ماشین ترجمه می شود (برخلاف زبان های تفسیر شده)
  • 🤝 تعداد زیادی پشتیبانی/جامعه قوی: می توانید برنامه های Go را در ویندوز، لینوکس و مک بسازید. بسیاری از محیط های توسعه یکپارچه (IDE) وجود دارند که از Go پشتیبانی می کنند. 191 هزار نفر در Subreddit Go مشترک شده اند، فقط برای اینکه تصوری از اندازه جامعه در آنجا به شما بدهم.
  • 💰 پرداخت خوبی دارد: دستمزد توسعه دهندگان Go از 80 هزار دلار در سال تا + 164 هزار دلار در سال متغیر است
  • 📈 تحت تعقیب بین کارفرمایان: به گفته Hired، پرتقاضاترین مهارت مهندسی نرم افزار در سال 2021، Go است. مهندسان “با تجربه” 1.8 برابر بیشتر از میانگین بازار درخواست مصاحبه دریافت کردند
  • ❤️ مردم از استفاده از آن لذت می برند: طبق نظرسنجی Go Developer 2022، رضایت از Go بالا است: 93٪ از پاسخ دهندگان می گویند که “تا حدودی” (30٪) یا “بسیار” (63٪) راضی هستند.

همانطور که می بینید، دلایل خوبی برای اضافه کردن زبان برنامه نویسی Go به زرادخانه مهارت های خود وجود دارد!

کجا یاد بگیریم برو: 5 مقدمه ای بر دوره های گلانگ

پنج دوره زیر فرصت های خوبی برای یادگیری Go هستند!

خواه فقط یک معرفی سریع با Golang بخواهید تا احساسی نسبت به زبان داشته باشید، یا یک راهنمای کامل که شما را برای توسعه با Go آماده کند، باید متناسب با نیازهای شما باشد.

1. برنامه نویسی با Google Go تخصصی Coursera

تخصص برنامه نویسی Coursera با Google Go

یک مقدمه خوب برای زبان برنامه نویسی Go، این تخصص در مجموع شامل 3 دوره می باشد. شما این فرصت را خواهید داشت که برنامه های Go خود را ایجاد کنید تا بتوانید آنچه را که یاد می گیرید تمرین کنید. همچنین با توسعه چندین برنامه نمونه، قابلیت های برنامه نویسی همزمان Go را یاد خواهید گرفت.

2. Go را در Codecademy بیاموزید

Codecademy Learn Go

این دوره مقدماتی Golang نحوه راه اندازی یک محیط Go و نحوه ایجاد یک فایل Go را پوشش می دهد. همچنین، با انواع داده ها و متغیرهای Go، عبارات شرطی Go و استفاده از توابع در Go آشنا شوید. در این دوره شما 4 پروژه مختلف می سازید.

3. Go: The Complete Developer Guide (Golang) در Udemy

Udemy Go: راهنمای کامل برای توسعه دهندگان Golang

این دوره آموزشی Go به شما کمک می کند تا ساختارهای دستوری و کنترلی زبان Go را درک کنید، از جمله نحوه پیاده سازی مدل همزمانی Go، سازماندهی کد از طریق استفاده از بسته ها، استفاده از زمان اجرا Go برای ساخت و کامپایل پروژه ها و غیره.

4. Go Programming (Golang): راهنمای توسعه‌دهنده کامل صفر تا تسلط

برنامه نویسی ZTM Go Golang

با یادگیری اصول Go و پیشرفت به همزمانی پیشرفته شروع کنید. به عنوان یک پروژه نهایی، یک ویرایشگر Pixl Art در سطح سازمانی با Go می‌سازید.

5. Pluralsight’s Go Fundamentals

Pluralsight Go Basics

برای مبتدیان کاملاً ایده‌آل است زیرا فرض می‌کند شما هیچ دانش قبلی از Go ندارید. در پایان این دوره مقدماتی Golang، نحوه نوشتن برنامه های کوچک Go را خواهید آموخت و با تمام ویژگی های اولیه زبان آشنا خواهید شد.

برای شرکت در یک دوره آموزشی Go پولی آماده نیستید؟ مشکلی نیست. این منابع رایگان Go را بررسی کنید، از جمله زمین بازی Golang برای آزمایش.

هم اکنون کدنویسی را شروع کنید

از انتظار دست بردارید و شروع به یادگیری کنید! 10 نکته من برای یادگیری کدنویسی را دریافت کنید.

زمان یادگیری Go؟

اگر به دنبال حرفه ای در زمینه مهندسی نرم افزار هستید، یادگیری Go می تواند یک گزینه عالی باشد. این مورد تقاضا است، یادگیری آن آسان است، توسعه دهندگان آن را دوست دارند و توسط بسیاری از شرکت ها استفاده می شود.

همچنین کاربردهای بسیار متفاوتی دارد، بنابراین می تواند شما را برای نقش های بسیار سودآور در فناوری واجد شرایط تر کند. به همین دلیل است که در حال حاضر بیش از 7000 شغل Go در Indeed باز شده است و میانگین حقوق یک توسعه دهنده Go 102419 دلار در سال است!

➡️ برخی از منابع Go رایگان را امتحان کنید یا دوره‌ای را امتحان کنید و ببینید به کجا می‌برید.

آماده شو، هماهنگ کن و من دارم میروم! 🤪