منو سایت

حافظه فرار و حافظه غیر فرار چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
حافظه فرار و حافظه غیر فرار چیست؟

سلام دانش آموزان، امروز می دانیم حافظه فرار و حافظه غیر فرار چیست؟

در این پست به طور مفصل در مورد حافظه فرار و حافظه غیر فرار در کامپیوتر توضیح خواهم داد.

این مقاله بهترین در اینترنت است.

اگر این مقاله را با دقت بخوانید، همه چیز را در مورد مزایا، معایب و تفاوت های حافظه غیر فرار و حافظه غیر فرار خواهید دانست.

من به شما تضمین می دهم که پس از مطالعه این مقاله، نیازی به خواندن مقاله دیگری نخواهید داشت. در واقع خوانندگان ما از این پست وبلاگ خوشحال هستند.

توجه داشته باشید – تنها هدف این مقاله این است که به زبان بسیار ساده در مورد حافظه فرار VS Non-Volatile به شما بگوید. این مقاله توسط یک متخصص نوشته شده است، اگر فکر می کنید این مقاله می تواند بیشتر بهبود یابد، باید به ما بازخورد بدهید.

حافظه فرار چیست؟

حافظه فرار که به عنوان حافظه اولیه یا حافظه موقت نیز شناخته می شود، نوعی حافظه کامپیوتری است که داده ها را ذخیره می کند و با قطع برق، داده های ذخیره شده پاک می شوند. حافظه دسترسی تصادفی (RAM) حافظه فرار است.

این نوع حافظه برای نگهداری داده های ذخیره شده به توان الکتریکی ثابت نیاز دارد که سرعت آن را نسبت به حافظه های غیر فرار مانند هارد دیسک ها و SSD ها افزایش می دهد.

حافظه رم

تصویری از حافظه فرار

در نتیجه، حافظه غیر فرار اغلب برای ذخیره‌سازی و دستکاری داده‌های کوتاه‌مدت، مانند خواندن/نوشتن از RAM (حافظه دسترسی تصادفی) روی CPU یا GPU (واحد پردازش گرافیکی) استفاده می‌شود.

همچنین می توان از آن برای ذخیره موقت دستورالعمل های برنامه یا برنامه های سیستم عامل در حین استفاده استفاده کرد. نوسانات معمولاً بسته به فناوری مورد استفاده از نانوثانیه تا میلی ثانیه متغیر است.

دو نوع مختلف حافظه فرار عبارتند از DRAM (حافظه دسترسی تصادفی پویا) و SRAM (حافظه دسترسی تصادفی استاتیک).

حافظه غیر فرار چیست؟

حافظه غیر فرار (NVM) نوعی حافظه کامپیوتری است که برای کار حافظه غیر فرار استفاده می شود و در صورت قطع برق، داده های خود را حفظ می کند، در حالی که حافظه غیر فرار برای حفظ داده های خود نیاز به برق ثابت دارد.

NVM می تواند به عنوان حافظه اصلی و ذخیره سازی در سیستم های تعبیه شده عمل کند، به این معنی که می تواند برای ذخیره سازی کوتاه مدت در RAM و ذخیره سازی طولانی مدت در تراشه های Flash یا EEPROM استفاده شود.

حافظه دائمی کامپیوتر

تصویر حافظه غیر فرار

این معمولاً بسیار سریعتر از هارد دیسک های سنتی است و به برنامه ها اجازه می دهد تا با زمان کمتری برای بارگذاری داده ها، سریعتر اجرا شوند.

NVM همچنین امنیت بالاتری را ارائه می‌کند زیرا داده‌ها روی سخت‌افزار زیرین ذخیره می‌شوند و نه فقط روی یک هارد دیسک که می‌توانند به راحتی توسط عوامل مخرب به آن دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این، از آنجایی که NVM برای نگهداری داده های خود نیازی به برق ندارد، در برابر از دست دادن برق یا خرابی سیستم بسیار انعطاف پذیر است. این امر NVM را برای برنامه‌های کاربردی حیاتی، مانند سیستم‌های تعبیه‌شده از نظر ایمنی، که در آن عدم فرار و انعطاف‌پذیری الزامات کلیدی هستند، ایده‌آل می‌کند.

چرا کامپیوترها حافظه فرار دارند؟

رایانه ها دارای حافظه فرار هستند زیرا به آنها اجازه می دهد تا زمانی که برنامه ها یا نرم افزارهایشان در حال اجرا است، داده ها را به طور موقت ذخیره کنند.

هنگامی که کامپیوتر خاموش است، محتویات این حافظه پاک می شود و با روشن شدن دستگاه باید دوباره بارگیری شود. این باعث می شود حافظه فرار برای ذخیره اطلاعاتی که اغلب در یک دوره زمانی استفاده می شوند ایده آل باشد.

همچنین تضمین می‌کند که داده‌ها حتی در صورت قطع برق غیرمنتظره یا مشکلات دیگر ایمن باقی می‌مانند و از از دست رفتن پرهزینه داده‌ها جلوگیری می‌کند. حافظه فرار همچنین به محافظت از اطلاعات حساس در برابر دسترسی غیرمجاز کمک می کند، زیرا در صورت نیاز می توان تمام داده های فعال را به سرعت و به راحتی از آن پاک کرد.

رایانه‌های دارای حافظه غیرفرار به فضای فیزیکی کمتری برای ذخیره مقادیر زیادی اطلاعات نیاز دارند و می‌توانند دسترسی سریع‌تری به فایل‌های ذخیره‌شده را نسبت به سیستم‌های ذخیره‌سازی غیرفرار مانند هارد دیسک یا درایوهای حالت جامد فراهم کنند.

همچنین، از آنجایی که محتویات حافظه غیرفرار برای مدت زمان طولانی باقی نمی‌مانند، به منابع کمتری برای هماهنگی با تغییرات محتویات آن نیاز دارد و بنابراین انرژی کمتری نسبت به سایر اشکال رسانه ذخیره‌سازی دیجیتال مصرف می‌کند.

مزایای حافظه فرار

مزایای بی شماری از حافظه فرار وجود دارد که در زیر آورده شده است.

  • حافظه فرار در مقایسه با سایر حافظه های کامپیوتری فوق العاده سریع است و برای ذخیره داده ها و دستورالعمل ها برای دسترسی سریع استفاده می شود.
  • چندین مزیت نسبت به حافظه غیر فرار مانند هارد دیسک (HDD) دارد. یکی از مزیت‌های اصلی این است که می‌تواند دسترسی تقریباً فوری به داده‌های ذخیره‌شده در RAM را فراهم کند و امکان اجرای سریع‌تر برنامه را نسبت به HDD فراهم کند.
  • علاوه بر این، رم را می توان تقریباً فوراً پاک یا بازنویسی کرد و به روز رسانی سریع و کارآمد اطلاعات را بدون نیاز به هر بار انتقال فایل ها از هارد دیسک به رم آسان می کند.
  • علاوه بر این، حافظه غیرفرار سرعت خواندن/نوشتن سریع‌تری نسبت به HDD ارائه می‌کند که به سرعت بخشیدن به فرآیندها و کاهش زمان پردازش هنگام انجام کارهای سخت مانند بازی یا کارهای طراحی گرافیکی فشرده کمک می‌کند.
  • همچنین، حافظه غیرفرار تنها زمانی که رایانه روشن است، داده ها را ذخیره می کند. در نهایت، حافظه غیر فرار نسبت به هارد دیسک به انرژی کمتری نیاز دارد، زیرا نیازی به اجزای مکانیکی ندارد و بنابراین مانند یک هارد دیسک در معرض ساییدگی نیست.
  • این باعث می‌شود تا RAM برای استفاده در رایانه‌های همراه که باید عمر باتری حفظ شود، ایده‌آل است. ترکیبی از همه این مزایا باعث می شود حافظه غیر فرار به بخشی ارزشمند از یک سیستم کامپیوتری تبدیل شود، زیرا نه تنها عملکرد آن را افزایش می دهد، بلکه فایل های شما را ایمن و ایمن نگه می دارد.

مضرات حافظه فرار

مضرات بی شماری حافظه فرار وجود دارد که در زیر آورده شده است.

  • حافظه فرار، مانند RAM، دارای برخی معایب آشکار است. یکی از قابل توجه ترین آنها اتکای آن به یک منبع برق ثابت برای حفظ داده است. اگر منبع تغذیه به طور ناگهانی قطع شود یا از کار بیفتد، تمام داده های ذخیره شده در حافظه غیر فرار بلافاصله و برای همیشه از بین می روند.
  • حافظه فرار در مقایسه با حافظه های غیر فرار مانند هارد دیسک یا درایوهای حالت جامد محدود و اغلب گران است. همچنین، حافظه فرار فقط برای مدت کوتاهی قبل از نیاز به تجدید وجود دارد.
  • در حافظه غیر فرار، فضای بیشتری برای مقادیر بیشتر داده و به دلیل ظرفیت کمتر داده های ذخیره شده مورد نیاز است، بنابراین حافظه فرار عملکرد را کاهش می دهد.
  • RAM در طبیعت فرار است و نمی تواند به عنوان یک شکل قابل اعتماد ذخیره سازی توسط برنامه ها یا کارهای تعمیر و نگهداری که نیاز به دسترسی های مکرر یا عملیات پایدار برای دوره های زمانی طولانی بدون خرابی های متناوب دارند، استفاده شود.

تفاوت بین حافظه فرار و حافظه غیر فرار

تفاوت های مختلفی بین این دو خاطره وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

تفاوت بین حافظه غیر فرار و غیر فرار

سوالات متداول

کدام نمونه از حافظه های غیر فرار است؟

نمونه هایی از حافظه های غیر فرار عبارتند از – هارد دیسک، دستگاه های حالت جامد، نوار مغناطیسی، فلاپی دیسک و غیره.

چرا حافظه ROM غیر فرار است؟

از آنجایی که داده های ذخیره شده در رام دائمی هستند، این حافظه برای ذخیره داده ها به جریان الکتریکی وابسته نیست. بنابراین، داده های این حافظه در صورت قطع برق از بین نمی رود.

کدام دستگاه دارای حافظه غیر فرار است؟

حافظه فرار در دستگاه های مختلف مانند – کامپیوتر، لپ تاپ، تلفن همراه، ساعت های هوشمند و تلویزیون های هوشمند.

رم موقت یا رام چیست؟

RAM یک حافظه موقت است زیرا RAM می تواند هر داده ای را برای مدت زمان کوتاهی ذخیره کند.