منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • برنامه نویسی C چیست؟ چرا C را یاد بگیریم؟

برنامه نویسی C چیست؟ چرا C را یاد بگیریم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
برنامه نویسی C چیست؟ چرا C را یاد بگیریم؟

برنامه نویسی C چیست و چرا باید آن را یاد بگیرید؟ زبان برنامه نویسی C یک زبان برنامه نویسی “روشی” همه منظوره است. این است نه زبان شی گرا مانند پایتون یا جاوا.

از مارس 2022، C بر اساس شاخص TIOBE دومین زبان برنامه نویسی محبوب (پس از پایتون) است، بنابراین ممکن است ارزش یادگیری را داشته باشد! همچنین در سال های 2008، 2017 و 2019 “زبان سال” بود. حدود 50 سال است که وجود دارد، که برای یک زبان برنامه نویسی بسیار شگفت انگیز است!

در این پست بیشتر در مورد زبان برنامه نویسی C، دلایلی برای یادگیری برنامه نویسی C، چند نمونه از سینتکس C، بهترین راه برای یادگیری زبان C و موارد دیگر صحبت خواهیم کرد. اگر در این زبان کاملا مبتدی هستید، در جای درستی هستید! این یک راهنمای کوتاه برای برنامه نویسی C برای مبتدیان است.

C چیست؟

برای تعریف سریع برنامه نویسی C، این یک زبان برنامه نویسی رویه ای است که توسط دنیس ریچی و کن تامپسون در دهه 1970 توسعه یافت. حالا زبان های برنامه نویسی رویه ای می توانند کاربردی باشند یا نباشند، پس آیا C یک زبان تابعی است؟ به طور خلاصه، نه: C به یک زبان امری نزدیکتر است تا یک زبان کاربردی.

C ارتباط نزدیکی با سیستم عامل یونیکس دارد – در واقع، بیشتر سیستم عامل یونیکس با C کدگذاری شده است. در واقع، اکثر سیستم عامل های امروزی، از جمله هسته لینوکس، با کد C پیاده سازی می شوند.

برنامه نویسی C چیست؟ چرا C را یاد بگیریم؟

C اغلب یک زبان سطح متوسط ​​نامیده می شود، به این معنی که شکاف بین کد ماشین/زبان اسمبلی که می تواند بدون کامپایلر یا مفسر به کد ماشین تبدیل شود و یک زبان سطح بالا مانند Python، C++ یا جاوا را پر می کند.

از آنجایی که C رویه ای است، از کلاس ها و اشیاء پشتیبانی نمی کند، به این معنی که عملکرد کمتری نسبت به زبانی مانند C++ دارد.

هم اکنون کدنویسی را شروع کنید

از انتظار دست بردارید و شروع به یادگیری کنید! 10 نکته من برای یادگیری کدنویسی را دریافت کنید.

برنامه نویسی C برای چه مواردی استفاده می شود؟

از آنجا که سریع است و تقریباً به اندازه کد اسمبلی کارآمد است، C اغلب برای توسعه نرم افزارهایی مانند سیستم عامل ها، پایگاه های داده، کامپایلرها، دستگاه های تعبیه شده و غیره استفاده می شود. همچنین در نرم افزارهای سطح هسته و درایورهای سخت افزاری استفاده می شود.

این دسترسی سطح پایه به حافظه را فراهم می کند و به نگهداری زمان اجرا بسیار کمی نیاز دارد.

C در مقابل C++ در مقابل C#

بنابراین تفاوت بین C، C++ و C# چیست؟

برنامه نویس

درجه سانتی گراد یکی از پایین‌ترین زبان‌هایی است که هنوز می‌توان آن را خواند (در مقایسه با کدهای باینری با 0 و 1).

C++مانند C، یک زبان برنامه نویسی متوسط ​​است که سریعتر و نزدیکتر به کد ماشین است. این زبان هم یک زبان سطح بالا و هم زبان سطح پایین است. چند نکته دیگر در مورد C++:

 • C++ در واقع به عنوان پسوند زبان برنامه نویسی C توسعه یافته است
 • اساساً قابلیت های برنامه نویسی شی گرا را به C اضافه می کند
 • در سال 1985 توسعه یافته است
 • اگر در حال حاضر پایه محکمی در زبان برنامه نویسی C داشته باشید، درک ++C بسیار ساده تر است
 • C و C++ کاملا مشابه هستند

°C# زبان سطح بالا محسوب می شود. در اینجا خلاصه‌ای از C# به عنوان یک زبان آمده است:

 • همچنین به عنوان پسوند C توسعه یافته است
 • سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا است
 • در سال 2002 توسعه یافته است
 • به کد بایت کامپایل می شود، نه کد ماشین
 • معمولاً در برنامه های داخلی یا سازمانی به جای نرم افزارهای تجاری استفاده می شود.
 • سی شارپ بیشتر شبیه زبان هایی مانند جاوا است تا زبان C

همانطور که می بینید، این سه مورد به هم مرتبط هستند (به همین دلیل است که همه آنها نام های مشابهی دارند)، اما C و C++ از هر زبانی غیر از C# به یکدیگر نزدیکتر هستند.

چرا برنامه نویسی C را یاد بگیریم؟

چرا برنامه نویسی در C را یاد بگیریم؟ یادگیری C در واقع می تواند یادگیری و درک کامل زبان های برنامه نویسی دیگر مانند C++، Java یا Python را آسان تر کند.

این به شما درک کاملی از نحوه کار زبان های برنامه نویسی می دهد زیرا یک زبان سطح پایه است که به ماشین نزدیک تر است.

سینتکس زبان C به شما می آموزد که چگونه کد کارآمد و سریع بنویسید، بنابراین حتی می تواند اولین زبان برنامه نویسی خوبی باشد و پایه ای برای ساختن آن فراهم کند.

هم اکنون کدنویسی را شروع کنید

از انتظار دست بردارید و شروع به یادگیری کنید! 10 نکته من برای یادگیری کدنویسی را دریافت کنید.

C چگونه کار می کند؟ چگونه به نظر می رسد؟

C یک زبان کامپایل شده است، به این معنی که قبل از اجرای واقعی کد، باید از یک کامپایلر برای تبدیل کد به یک فایل اجرایی استفاده کنید. کد را در یک ویرایشگر متن بنویسید و از یک کامپایلر استفاده کنید. کامپایلر کد را برای وجود خطا بررسی می کند و سپس یک فایل اجرایی ایجاد می کند.

تمام برنامه های C باید با استفاده از این ساختار نوشته شوند:

ساختار یک برنامه C
منبع تصویر: https://www.geeksforgeeks.org/c-language-set-1-introduction/

کجا برنامه نویسی C را یاد بگیریم

اکثر این دوره ها برنامه نویسی C را برای مبتدیان پوشش می دهند. اگر می خواهید در برنامه نویسی C واقعاً خوب شوید، من شما را به سومین مورد در لیست (گواهینامه حرفه ای edX) معرفی می کنم.

افشا: من شریک افتخار این دوره ها هستم. اگر از طریق این لینک ها دوره ای را خریداری کنید، ممکن است در صورت معرفی شما، کمیسیون کمی دریافت کنم. با تشکر!

 1. سی را یاد بگیرید در Codecademy: یک دوره مقدماتی C که اصول اولیه زبان را به شما آموزش می دهد. چیزهایی مانند متغیرها، دستورات، حلقه ها/خطاها، توابع، ساختارها و غیره.
 2. تخصص مقدماتی برنامه نویسی C در Coursera: ارائه شده توسط دانشگاه دوک، این تخصص Coursera C شامل چهار دوره است که اصول برنامه نویسی، نوشتن، اجرا، و اشکال زدایی کد C، اشاره گرها و آرایه ها، و تعامل سیستم و مدیریت حافظه را پوشش می دهد.
 3. برنامه نویسی سی با لینوکس (گواهی حرفه ای) برای edX: در این مسیر گواهینامه 7 دوره ای، کدهای زبان برنامه نویسی C را توسعه داده و اشکال زدایی می کنید، اصول برنامه نویسی کامپیوتر و لینوکس را درک می کنید، حافظه کامپیوتر را با استفاده از اشاره گرها در C بهینه می کنید و موارد دیگر.
 4. برنامه نویسی C برای مبتدیان – به زبان C مسلط شوید در Udemy: در این دوره C، یاد خواهید گرفت که چگونه چیزها واقعاً “زیر سرپوش” کار می کنند، از جمله مفاهیمی مانند فضای حافظه و معماری پردازنده. برای مبتدیان کاملاً طراحی شده است.

آیا یادگیری C سخت است؟

C در واقع زبان ساده تری در مقایسه با سایر گزینه های برنامه نویسی در نظر گرفته می شود. در واقع، بسیاری از برنامه نویسان قبل از رفتن به زبان های پیچیده تر، آن را یاد می گیرند.

کد سی

با این حال، برخی برای مثال، یادگیری C را دشوارتر از جاوا اسکریپت می دانند. و مطمئناً سخت تر از زبان های بسیار ساده مانند HTML و CSS است (که معمولاً دو زبان اول هستند که من توصیه می کنم.

مانند هر مهارتی، برای یادگیری آن به صبر نیاز دارید، اما نباید خیلی سخت باشد! و سپس می‌توانید به زبان «سخت‌تر» بروید که دیگر چندان سخت به نظر نمی‌رسد – زیرا درک خوبی از نحوه عملکرد یک رایانه خواهید داشت.

با در نظر گرفتن همه چیز، این می تواند درهای زیادی را برای یادگیری برنامه نویسی C باز کند! این می تواند یک زبان عالی برای افزودن به زرادخانه شما باشد.