منو سایت

10 ویژگی مهم Word Processor

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 ویژگی مهم Word Processor

سلام دانش آموزان امروز با ویژگی های مهم برنامه واژه پردازی آشنا می شویم.

در این پست به طور کامل ویژگی های نرم افزار واژه پرداز را توضیح خواهم داد.

این مقاله بهترین در اینترنت است.

اگر این مقاله را با دقت بخوانید، همه چیز را در مورد واژه پرداز – ویژگی ها، برنامه ها و مزایا – خواهید دانست.

من به شما تضمین می دهم که پس از مطالعه این مقاله، نیازی به خواندن مقاله دیگری نخواهید داشت. در واقع خوانندگان ما از این پست وبلاگ خوشحال هستند.

توجه داشته باشید – تنها هدف این مقاله این است که به زبان بسیار ساده در مورد ویژگی های واژه پرداز به شما بگوید. این مقاله توسط یک متخصص نوشته شده است، اگر فکر می کنید این مقاله می تواند بیشتر بهبود یابد، باید به ما بازخورد بدهید.

واژه پرداز چیست؟

Word Processor یک نرم افزار سیستمی است. با کمک نرم افزار واژه پرداز می توانید به راحتی هر نوع سندی را ایجاد کنید. این نرم افزار برای کارهای اداری بسیار کاربردی است. کارمندان اداری مختلفی وجود دارند که از این نرم افزار برای انجام کارهای خود استفاده می کنند.

مایکروسافت ورد یک نرم افزار پردازش کلمه بسیار محبوب است.

ویژگی های یک واژه پرداز چیست؟

نرم افزارهای واژه پرداز دارای ویژگی های مهم مختلفی هستند که نام آنها در زیر آورده شده است.

ویژگی های یک واژه پرداز

1. ورودی آسان

با استفاده از واژه پرداز می توانید خیلی راحت بنویسید. پردازشگر کلمه بسیاری از ویژگی های ایجاد سند را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید هر نوع سندی را تایپ کنید.

یک واژه پرداز ویژگی های بیشتری را در هنگام تایپ هر چیزی به جز ماشین تحریر به شما می دهد – یک واژه پرداز تعداد صفحات نامحدودی دارد. شما به تایپ کردن ادامه می دهید و به محض اینکه صفحه اول تمام شد، واژه پرداز به شما اجازه می دهد تا در صفحه جدید تایپ کنید.

هنگام تایپ روی ماشین تحریر، به محض تمام شدن صفحه باید وارد صفحه دیگری شوید.

هر چیزی که در واژه پرداز تایپ می کنید برای شما قابل مشاهده است، بنابراین در صورت تایپ کلمه اشتباه می توانید آن را نیز تصحیح کنید. اما چنین امکاناتی در ماشین تحریر برای تصحیح کلمه اشتباه وجود ندارد.

2. متن را کپی کنید

کپی کردن نیز یکی از ویژگی های عالی واژه پرداز است که به کمک آن می توانید هر متنی را کپی کنید. عملکرد کپی در همه انواع برنامه های پردازش کلمه موجود است.

با استفاده از توابع کپی، می توانید از یک متن یکسان چندین بار در سند بدون تایپ کردن آن استفاده کنید که در زمان شما نیز صرفه جویی می کند.

3. متن را برش دهید

Cropping همچنین یکی از ویژگی های عالی واژه پرداز است که به شما امکان می دهد هر متنی را در سند برش دهید. عملکرد برش با عملکرد کپی کاملا متفاوت است.

به عنوان مثال، با استفاده از تابع کپی، متن کپی شده در هر دو مکان در سند است، مانند جایی که متن خود را کپی کرده اید و متن را در جایی که متن را چسبانده اید، در حالی که متن بریده شده از قسمتی از سند که در آن Text است حذف می شود. از بریده شد

4. چسباندن

چسباندن همچنین یک ویژگی عالی برای پردازشگر کلمه است که به شما امکان می دهد هر متن کپی شده یا بریده شده را در هر بخشی از سند جایگذاری کنید. هر متنی فقط برای چسباندن کپی یا بریده می شود.

5. چند رسانه ای

چند رسانه ای همچنین یک ویژگی عالی برای پردازشگر کلمه است تا سند شما را جذاب تر کند.

با استفاده از ویژگی‌های چندرسانه‌ای، می‌توانید چند رسانه‌ای مانند کلیپ‌ها، نمودارها، تصاویر، عکس‌ها، ویدیوها و غیره را در سند خود وارد کنید.

6. قالب بندی متن

قالب بندی متن نیز یکی از ویژگی های عالی واژه پرداز است که با استفاده از آن می توانید سند خود را زیباتر کنید.

با استفاده از ویژگی های قالب بندی متن، می توانید فونت متن، اندازه متن و رنگ متن سند خود را تغییر دهید و همچنین می توانید متن خود را پررنگ، مورب و زیر خط بکشید.

7. املا و دستور زبان

املا و دستور زبان نیز یکی از ویژگی های عالی واژه پرداز است که با استفاده از آن می توانید اشتباهات املایی و گرامری سند را بررسی کنید.

8. چیدمان را تنظیم کنید

تنظیم چیدمان نیز یکی از ویژگی‌های عالی واژه‌پرداز است که با استفاده از آن می‌توانید حاشیه‌ها، اندازه و طرح‌بندی سند را با توجه به نیاز خود تغییر دهید.

9. پیدا کنید

Find همچنین یک ویژگی عالی کلمه پرداز است که به شما امکان می دهد هر کلمه یا جمله ای را در سند پیدا کنید. این ویژگی کمک زیادی به شما می کند، فقط تصور کنید سند شما 100 تا 150 صفحه است.

اگر نیاز به یافتن کلمه یا جمله ای داشته باشید، زمان زیادی از شما می گیرد، اما با استفاده از توابع Find می توانید آن کلمه یا جمله را در چند ثانیه پیدا کنید.

10. جستجو و جایگزینی

جستجو و جایگزینی نیز یکی از ویژگی های عالی واژه پرداز است که با استفاده از آن می توانید هر کلمه یا جمله ای را در سند پیدا کنید و با استفاده از ویژگی جایگزین آن کلمه را با کلمه جدیدی جایگزین کنید.

اگر سند شما 100 تا 500 صفحه است، تصور کنید که برای جایگزینی دستی یک کلمه چقدر زمان و تلاش لازم است. اما با استفاده از قابلیت جستجو و جایگزینی می توانید در عرض چند ثانیه هر کلمه یا جمله ای را با یک کلمه یا جمله جدید جایگزین کنید.

11. تورفتگی و فهرست

تورفتگی ها و لیست ها نیز یک ویژگی عالی برای واژه پرداز هستند که با استفاده از آن ها می توانید برگه ها، لیست های گلوله ای و لیست های شماره گذاری شده را به سند خود اضافه کنید تا سندتان زیباتر به نظر برسد.

12. درج جداول

درج جداول همچنین یک ویژگی عالی برای واژه پرداز است که به شما امکان می دهد جداول را در سند خود درج کنید.

13. چند پنجره

چندین پنجره نیز یکی از ویژگی های بسیار خوب واژه پرداز است که با استفاده از آن می توانید چندین پنجره را در نرم افزار واژه پرداز باز کنید. این ویژگی توسط افراد برای استفاده همزمان از بیش از یک پنجره پردازش کلمه استفاده می شود.

در یک واژه پرداز، باید کلیدهای ctrl و N را همزمان فشار دهید تا بیش از یک پنجره باز شود.

14. تصحیح خودکار

تصحیح خودکار نیز یکی از ویژگی‌های عالی واژه‌پردازها است که با کمک آن می‌توانید تمام اشتباهات رایج در سند خود را به‌طور خودکار اصلاح کنید.

15. سرصفحه ها و پاورقی ها

سرصفحه ها و پاورقی ها نیز یکی از ویژگی های عالی واژه پرداز هستند که با استفاده از آن می توانید هر چیزی را بنا به نیاز خود در سرصفحه ها و پاورقی های سند خود اضافه کنید – شماره صفحه، تاریخ، پاورقی و غیره.

16. ادغام ایمیل

اگر بخواهیم اطلاعات یکسانی را به طور همزمان برای افراد مختلف ارسال کنیم، تابعی در واژه پرداز وجود دارد که از طریق آن می توانیم این کار را انجام دهیم و به این تابع، پست الکترونیکی می گویند.

با استفاده از اسناد مدور، متن نامه یک بار تایپ شده و به آدرس های مختلف ارسال می شود.

مزایای پردازشگر کلمه

نرم افزار واژه پرداز مزایای مختلفی دارد که در زیر آورده شده است.

 • کیفیت
 • ذخیره سازی متن
 • امنیت

1. کیفیت

یک واژه پرداز به ما کمک می کند تا اسناد بدون خطا ایجاد کنیم. هر سندی که با استفاده از واژه پرداز تهیه شود، از نظر املایی و دستوری کاملاً صحیح است، امکانی در آن وجود ندارد و واژه پرداز به ما امکان می دهد که کپی های زیادی از همان فرمت تهیه کنیم.

2. ذخیره سازی متن

در یک واژه پرداز می توانیم هر تعداد صفحه از یک سند را ایجاد کنیم و در یک واژه پرداز می توانیم هر کلمه یا جمله ای را هر تعداد بار کپی کنیم.

همچنین می‌توانید با ایجاد تغییراتی در هر فایل word قدیمی در word processor که برای آن نیازی به ایجاد فایل word جدید نداریم، از آن استفاده کنید.

3. امنیت

در یک واژه پرداز، ما می توانیم از هر سندی که آن را ایجاد می کنیم محافظت کنیم. به محض اینکه شخصی این سند را باز می کند، قبل از باز کردن سند، رمز عبور می خواهد و تنها پس از وارد کردن رمز صحیح، سند باز می شود.

استفاده از واژه پرداز

کاربردهای مختلفی از نرم افزار واژه پرداز وجود دارد و از این واژه پرداز در زمینه های مختلفی استفاده می شود که عبارتند از: زمینه آموزشی، برنامه ریزی یا کارهای مرتبط با کسب و کار، ایجاد تکالیف و خانه و غیره.

با کمک این نرم افزار واژه پرداز می توانید کارهای زیادی را انجام دهید که نام آنها در زیر آمده است.

 • یادداشت.
 • ساخت کارت.
 • نوشتن نامه
 • کپی های قانونی
 • تهیه رزومه/CV.
 • حروف و فرم ها.
 • اسناد مرجع
 • داستان نویسی.

امیدوارم این را درک کرده باشید.