منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نمونه هایی از حافظه غیر فرار و حافظه غیر فرار

نمونه هایی از حافظه غیر فرار و حافظه غیر فرار

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نمونه هایی از حافظه غیر فرار و حافظه غیر فرار

سلام دانش آموزان امروز با نمونه هایی از حافظه فرار و حافظه غیر فرار آشنا می شویم.

در این پست توضیح خواهم داد که نمونه های ذخیره سازی فرار و ذخیره سازی غیر فرار چیست.

این مقاله بهترین در اینترنت است.

اگر این مقاله را با دقت بخوانید، همه چیز را در مورد نمونه های حافظه فرار و غیر فرار خواهید دانست.

من به شما تضمین می دهم که پس از مطالعه این مقاله، نیازی به خواندن مقاله دیگری نخواهید داشت. در واقع خوانندگان ما از این پست وبلاگ خوشحال هستند.

توجه داشته باشید – تنها هدف این مقاله این است که نمونه هایی از حافظه فرار و حافظه غیر فرار را به زبان بسیار ساده به شما بگویم. این مقاله توسط یک متخصص نوشته شده است، اگر فکر می کنید این مقاله می تواند بیشتر بهبود یابد، باید به ما بازخورد بدهید.

نمونه هایی از حافظه فرار چیست؟

نمونه های مختلفی از حافظه فرار یا ذخیره سازی فرار وجود دارد که در زیر آورده شده است.

نمونه هایی از حافظه فرار

1. حافظه کش

حافظه کش نوعی حافظه پرسرعت است که بر روی تراشه پردازنده بین پردازنده و حافظه اصلی قرار دارد. این به طور موقت دستورالعمل ها و داده هایی را که اغلب توسط پردازنده استفاده می شود ذخیره می کند تا تعداد دسترسی های حافظه مورد نیاز حافظه اصلی را کاهش دهد.

بدون حافظه نهان، پردازنده باید برای هر عملیات اطلاعات را از RAM حافظه اصلی بازیابی کند، که به طور قابل توجهی زمان پردازش را کاهش می دهد.

حافظه نهان به دلیل زمان دسترسی بسیار سریعتر در مقایسه با RAM، عملکرد را بهبود می بخشد. همچنین تاخیر کمتری نسبت به RAM دارد، به این معنی که کش می تواند هر عملیاتی را سریعتر از RAM انجام دهد.

علاوه بر این، از آنجایی که CACHES اطلاعاتی را که اغلب به آنها دسترسی پیدا می‌کند، نزدیک‌تر به پردازنده ذخیره می‌کنند، می‌توانند عملکرد کلی سیستم را با کاهش بار روی سایر اجزای رایانه مانند هارد دیسک یا رابط‌های شبکه بهبود بخشند.

2. حافظه رم

RAM یا Random Access Memory نوعی حافظه کامپیوتری است که داده ها را به طور موقت ذخیره می کند و به صورت تصادفی می توان به آن دسترسی داشت. این یک حافظه غیر فرار است که داده ها را تنها زمانی که برق روشن است ذخیره می کند.

RAM امکان دسترسی سریع به داده های ذخیره شده در آن را فراهم می کند و آن را برای خواندن توسط CPU بهینه می کند، زیرا نیاز به پردازش سریع داده ها دارد. انواع مختلفی از رم و عملکردهای متفاوت رم آنها در کامپیوترها وجود دارد.

بسته به ظرفیت RAM، چندین برنامه می توانند به طور همزمان و سریع با استفاده از RAM اجرا شوند. به همین دلیل است که مقدار RAM نقش مهمی در عملکرد دستگاه شما دارد.

در کوتاه مدت، RAM به سیستم های کامپیوتری کمک می کند تا وظایف محاسباتی بهتری را سریعتر از سایر دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک، درایوهای حالت جامد، فلاپی دیسک و درایوهای قلم انجام دهند.

نمونه هایی از حافظه غیر فرار چیست؟

نمونه های مختلفی از حافظه غیر فرار یا ذخیره سازی غیر فرار وجود دارد که در زیر آورده شده است.

نمونه هایی از حافظه غیر فرار
  • فلاپی دیسک
  • دیسک فشرده
  • هارد دیسک
  • درایو SSD
  • قلم درایو
  • کارت SD

1. فلاپی دیسک

فلاپی دیسک که به نام فلاپی درایو، دیسک یا دیسکت نیز شناخته می شود، نوعی محیط ذخیره سازی است که از یک دیسک مغناطیسی نازک و فوق انعطاف پذیر تشکیل شده است که در یک محفظه پلاستیکی مربع یا مستطیل مهر و موم شده است. در گذشته بیشتر برای ضبط و انتقال آسان داده ها بین سیستم های کامپیوتری استفاده می شد.

یک درایو 5.25 اینچی یک طرفه می تواند تا 360 کیلوبایت داده را ذخیره کند، در حالی که استفاده از رسانه دو طرفه ظرفیت ذخیره سازی را تا 720 کیلوبایت افزایش می دهد.

اگرچه این فناوری تا حد زیادی با تکنیک های مدرن مانند درایوهای USB و کارت های حافظه جایگزین شده است، اما هنوز هم فقط برای سیستم های قدیمی مفید است و با تمام قطعات سخت افزاری اخیر سازگار نیست.

2. لوح فشرده – (CD)

دیسک فشرده (CD) یک دستگاه ذخیره‌سازی دیسک نوری است که داده‌های دیجیتال را به شکل حفره‌ها و زمین‌ها ذخیره می‌کند. این دیسک در اوایل دهه 1980 توسعه یافت و اولین بار در سال 1982 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت. دیسک های فشرده برای ذخیره داده های همه منظوره مانند موسیقی، نرم افزار، ویدئو، فایل های داده، عکس ها و غیره استفاده می شوند.

دیسک‌های فشرده معمولاً از پلاستیکی به نام پلی کربنات ساخته می‌شوند و حاوی یک لایه فلزی هستند که نور را برای خواندن اطلاعات ذخیره شده روی آن بازتاب می‌کند.

یک CD-ROM می تواند تا 700 مگابایت داده را در خود جای دهد، در حالی که یک DVD می تواند تا 4.7 گیگابایت داده را در خود جای دهد. سی دی ها از فناوری پرتو لیزر برای خواندن دقیق داده ها بدون از دست دادن یا آسیب استفاده می کنند، بنابراین به طور گسترده ای برای ذخیره ایمن اطلاعات مهم برای مدت زمان طولانی استفاده می شود.

3. HDD

درایو دیسک سخت (HDD) نوعی دستگاه ذخیره سازی غیر فرار است که داده های رمزگذاری شده دیجیتالی را بر روی دیسک های با چرخش سریع به نام پلاتر ذخیره می کند. HDD ها برای ذخیره برنامه ها، برنامه ها و داده های کاربر در رایانه استفاده می شوند.

هارد دیسک برای ذخیره هر داده ای که به صورت شعاعی در سطح صفحه حرکت می کند. با استفاده از آهنرباهای قوی، هارد دیسک ها می توانند اطلاعات دیجیتال را روی سطوح مغناطیسی رمزگذاری کنند. امروزه هارد دیسک ها دارای اندازه ها و ظرفیت های مختلفی مانند – 128 گیگابایت، 232 گیگابایت، 256 گیگابایت، 500 و 300 هستند.

یک هارد دیسک برای کار در حالت بیکار نیاز به برق بسیار کمی دارد و می توان آن را حتی در زمانی که برای مدت طولانی برق تامین نمی شود حفظ کرد، که آن را برای ذخیره دیجیتالی مقادیر زیادی از اطلاعات مانند فیلم، موسیقی و عکس ایده آل می کند.

4. SSD

SSD (درایو حالت جامد) یک دستگاه ذخیره‌سازی است که داده‌ها را به‌جای قطعات متحرک مانند یک هارد دیسک سنتی به صورت الکترونیکی ذخیره می‌کند.

این دیسک چرخان یا سایر اجزای مکانیکی ندارد و در عوض به تراشه های حافظه فلش متکی است. حافظه های SSD بسیار کوچکتر از هارد دیسک ها هستند، اما می توانند همان مقدار یا بیشتر داده را ذخیره کنند.

آنها همچنین انرژی کمتری مصرف می‌کنند که آنها را به انتخابی ایده‌آل برای لپ‌تاپ، تبلت و سایر دستگاه‌های تلفن همراه تبدیل می‌کند. SSD ها نه تنها سریعتر بارگذاری می شوند، بلکه به طور کلی در خواندن و نوشتن اطلاعات سریعتر هستند.

اگرچه به اندازه هارد دیسک ها مقرون به صرفه نیستند، اما با گذشت زمان به دلیل قابلیت های عملکردی بهبود یافته، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.

5. پن درایو

دستگاه نوشتن یک دستگاه ذخیره سازی فوق العاده قابل حمل کوچک است. این درایو فلش USB نیز شناخته می شود و برای ذخیره و انتقال داده ها استفاده می شود. قلم حاوی تراشه های حافظه نیمه هادی است که ذخیره سازی داده ها در حالت جامد را فراهم می کند.

بدنه بیرونی آن پلاستیکی است که به راحتی به جا کلیدی، کوله پشتی یا کمربند متصل می شود.

یک درایو قلم می تواند بین 8 گیگابایت تا 1 ترابایت داده را در خود جای دهد و سرعتی تا 400 مگابایت بر ثانیه برای انتقال فایل ها بین سیستم ها فراهم کند.

درایوهای قلم جمع و جور، قابل اعتماد، بادوام و آسان برای استفاده هستند و برای دفاتر خانگی یا مشاغلی که نیاز به دسترسی مکرر به اسناد خود در حال حرکت دارند، ایده آل هستند.

6. کارت SD

SD Card مخفف Secure Digital Card است و یک وسیله ذخیره سازی است که در بسیاری از دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود. این یک کارت حافظه فلش قابل جابجایی است که برای ارائه حافظه با ظرفیت بالا در اندازه کوچک طراحی شده است.

به طور گسترده ای در دوربین های دیجیتال، گوشی های هوشمند، رایانه های شخصی، تبلت ها، دوربین های فیلمبرداری، پخش کننده های رسانه ای و سایر دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود.

کارت‌های SD در ظرفیت‌های مختلف از ۲ گیگابایت تا ۵۱۲ گیگابایت عرضه می‌شوند. محبوب ترین نوع کارت SD کارت microSD است که نسخه کوچکی از کارت SD معمولی است. این به طور گسترده در گوشی های هوشمند و سایر دستگاه هایی که نیاز به فرم کوچکی دارند استفاده می شود.