منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • زبان برنامه نویسی Ruby چیست؟ مزایا، معایب و دوره ها

زبان برنامه نویسی Ruby چیست؟ مزایا، معایب و دوره ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان برنامه نویسی Ruby چیست؟ مزایا، معایب و دوره ها

در مورد زبان برنامه نویسی Ruby کنجکاو هستید؟ Ruby on Rails برای چه مواردی استفاده می شود و Rails چه تفاوتی با زبان کدنویسی Ruby دارد؟ آیا روبی یک زبان تفسیری است؟ هنگام تصمیم گیری برای یادگیری زبان های برنامه نویسی، اینها برخی از سوالاتی هستند که ممکن است پیش بیایند.

اول از همه، اگرچه روبی رایج ترین زبان برنامه نویسی نیست، اما قدرتمند است. برخی از بهترین وب سایت های جهان با Ruby on Rails مانند Twitter، Shopify، Github، Hulu، Airbnb و بسیاری دیگر شروع به کار کردند!

در این پست، بیشتر در مورد اینکه Ruby چیست، Ruby vs Ruby on Rails، نمونه هایی از کاربردهای Ruby، مزایا و معایب استفاده از زبان برنامه نویسی Ruby و یادگیری کد Ruby را توضیح خواهیم داد.

روبی چیست؟

روبی یک زبان برنامه نویسی شی گرا منبع باز قدرتمند است که در توسعه وب بسیار محبوب است.

این یک زبان تفسیر شده مانند پایتون است، مانند C یا C++ کامپایل نشده است.

این زبان در اواسط دهه 1990 توسط Yukihiro “Mats” Matsumoto در ژاپن توسعه یافت. آخرین نسخه Ruby Ruby 3.1 است که در روز کریسمس 2021 منتشر شد.

زبان برنامه نویسی روبی

🛤️ روبی در مقابل روبی روی ریل

Ruby on Rails چیست؟ اگر نام روبی را شنیده اید، احتمالاً در رابطه با Rails آن را شنیده اید.

Ruby on Rails (RoR) که اغلب به آن فقط Rails نیز گفته می شود، چارچوب وب روبی است. این یک چارچوب برنامه کاربردی وب سمت سرور است که به زبان روبی تحت مجوز MIT نوشته شده است. Ruby on Rails از الگوی Model-View-Controller (MVC) پیروی می کند – یکی از شناخته شده ترین الگوها در توسعه.

این اساسا به زبان برنامه نویسی Ruby سازماندهی بیشتری می دهد. این مجموعه ای از کدها، ابزارها و ابزارهای کمکی است که ساختار خاصی را برای کار کردن در اختیار شما قرار می دهد.

خیلی ساده، Rails توسعه وب را آسان تر می کند. اساساً همه چیزهایی را که برای ایجاد یک برنامه وب نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.

توسعه دهنده روبی

از زبان برنامه نویسی Ruby استفاده می کند

اگرچه روبی بیشتر در توسعه وب استفاده می شود، اما می توان از آن برای اتوماسیون، ابزارهای خط فرمان، DevOps و موارد دیگر نیز استفاده کرد.

به عنوان مثال، Coursera دوره‌ای به نام Ruby Scripting برای DevOps دارد که به شما می‌آموزد چگونه با ابزارهای DevOps که از Ruby استفاده می‌کنند کار کنید.

هم اکنون کدنویسی را شروع کنید

از انتظار دست بردارید و شروع به یادگیری کنید! 10 نکته من برای یادگیری کدنویسی را دریافت کنید.

چرا کد روبی را یاد بگیریم؟ مزایا و معایب

بنابراین اگر شما یک توسعه دهنده مشتاق هستید، روبی برای چه چیزی مفید است؟ در اینجا برخی از مزایا و معایب یادگیری زبان کدنویسی Ruby آورده شده است.

➕ جوانب مثبت:

 • 👨‍🏫 یادگیری آسان با منحنی یادگیری کوچک؛ برنامه نویسی با زبان برنامه نویسی Ruby تقریبا شبیه کدنویسی به زبان انگلیسی است.
 • ⚡ ایجاد سریع برنامه ها و وب سایت ها؛ زمان توسعه را کاهش می دهد و به شما کمک می کند در مدت زمان بسیار کوتاهی وارد بازار شوید.
 • 💼 مشاغل خوب موجود است. در حال حاضر بیش از 23000 شغل Indeed وجود دارد که به “نرم افزار” و “روبی” اشاره می کنند.
 • 💰 شغل بسیار پرسود؛ میانگین حقوق یک توسعه دهنده روبی در ایالات متحده 137640 دلار در سال است.

➖ معایب:

 • 📑 چون محبوبیت کمتری دارد، منابع پشتیبانی کمتری نیز در دسترس است.
برنامه نویسی یک زن

🎓 کجا برنامه نویسی روبی را یاد بگیریم

در اینجا چند دوره وجود دارد که اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد روبی هستید، بررسی کنید:

افشای اطلاعات: من یکی از زیرمجموعه های برخی از دوره های ذکر شده در این مقاله هستم. اگر دوره ای را از طریق پیوندهای من در این صفحه خریداری کنید، ممکن است کمیسیون کمی برای ارجاع شما دریافت کنم. با تشکر!

 1. روبی را یاد بگیرید در Codecademy: در این دوره 10 ساعته، Ruby و مفاهیم اولیه برنامه نویسی (به عنوان مثال متغیرها، حلقه ها، جریان کنترل، برنامه نویسی شی گرا) را یاد خواهید گرفت.
 2. دوره کامل برنامه نویس Ruby on Rails در Udemy: این دوره در 45.5 ساعت درس ویدیویی، روبی را از طریق پروژه هایی مانند ردیاب مالی، اپلیکیشن پیام رسانی، اپلیکیشن دانشگاه و غیره به شما آموزش می دهد.
 3. اصول یاقوت در Pluralsight: طراحی شده تا هر آنچه را که برای شروع سریع توسعه نرم افزار در Ruby نیاز دارید در اختیار شما قرار دهد. ویژگی های کلیدی زبان را پوشش می دهد: کلاس ها، روش ها، بلوک ها، ماژول ها و موارد دیگر!
 4. روبی را یاد بگیرید در یک ماهگی: تنها در 30 روز، این دوره شما را آماده می کند تا خودتان برنامه نویسی برنامه های Ruby را شروع کنید. شامل بیش از 4 ساعت دستورالعمل ویدیویی گام به گام.
 5. به اندازه کافی روبی را یاد بگیرید که خطرناک باشد از یادگیری کافی: آموزشی که نوشتن برنامه های کاربردی و مدرن به زبان روبی را به شما می آموزد.

💸 برای شرکت در دوره پولی روبی آماده نیستید؟ این پست را برای مکان هایی برای یادگیری رایگان روبی بررسی کنید.

مرد روی لپ تاپ

آیا باید زبان برنامه نویسی Ruby را یاد بگیرید؟

چه به دنبال یک شغل توسعه وب تمام وقت باشید، برنامه‌ها یا پروژه‌های روبی خود را بسازید، یا خودتان به‌عنوان یک فریلنسر شروع به کار کنید، یادگیری Ruby و/یا Ruby on Rails می‌تواند یک انتخاب عالی برای کمک به شما باشد. اهداف شما!